Odwaga
i pojednanie

Międzynarodowa inicjatywa obywatelska

  • Czym jest KIK?

    Komuniści chcieli ograniczyć władzę Kościoła w polskiej przestrzeni publicznej. Po odejściu od stalinizmu partia komunistyczna czuła się zmuszona do pójścia na pewne ustępstwa wobec katolików, między innymi do zezwolenia im na założenie w niektórych miastach Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Pierwszy KIK założono w 1956 roku w Warszawie. Rok później powstały kolejne Kluby w Toruniu, Poznaniu i Krakowie. W 1958 zarejestrowano KIK we Wrocławiu. Wrocławski Klub zajmował się wtedy w dużej mierze stosunkami polsko-niemieckimi. W oparciu o chrześcijańskie wartości szukano dialogu między Polakami i Niemcami oraz dążono do ekumenizmu. Wrocławski KIK wspólnie z Akcją Znaku Pokuty (niem. Aktion Sühnezeichen) był głównym inicjatorem konferencji pt. „Chrześcijanin w społeczeństwie” w 1989 roku.

  • Jakim tematom została poświęcona konferencja we Wrocławiu i Krzyżowej w 1989 roku?

    Konferencja pt. „Chrześcijanin w społeczeństwie” odbyła się od 2 do 4 czerwca 1989 roku we Wrocławiu i Krzyżowej. Wzięły w niej udział osoby z Polski, Niemiec Wschodnich i Zachodnich, Holandii oraz USA. Została poświęcona Kręgowi z Krzyżowej oraz osobie Eugena Rosenstock-Huessya oraz ponowne ożywienie tego miejsca. Już wtedy istniał pomysł utworzenia tam miejsca spotkań, nad którym dalej dyskutowano. Petycja, która została napisana pod koniec konferencji przez jej uczestników, skierowana do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiła jeden z powodów wyboru Krzyżowej jako miejsca na odprawienie Mszy Pojednania w listopadzie 1989 roku.
    W grudniu 1989 roku odbyła się kolejna konferencja, pt. „Chrześcijanin w społeczeństwie II”. W czerwcu 1990 roku założono Fundację „Krzyżowa” dla  Porozumienia Europejskiego. Wcześniej wrocławski KIK wykupił za symboliczną kwotę od polskiego państwa dawny majątek w Krzyżowej i wniósł go jako kapitał Fundacji.

  • 4 czerwca 1989 roku – dzień przełomu?

    Rezultatem rozmów przy Okrągłym Stole było wypracowanie porozumienia w sprawie organizacji nowych wyborów w Polsce. 4 czerwca 1989 roku część polskiego parlamentu została wybrana w wolnych wyborach, pozostała część mandatów była zarezerwowana dla partii komunistycznej. „Solidarność” otrzymała prawie wszystkie miejsca, na które można było głosować w wolnych wyborach. Jesienią 1989 roku Tadeusz Mazowiecki mógł, jako pierwszy niekomunistyczny premier po II Wojny Światowej, utworzyć rząd.
    Około 150 km od Krzyżowej, na Górze Św. Anny na Górnym Śląsku, dzień 4 czerwca stanowił również szczególną datę. Tego dnia, od czasu zakończenia II Wojny Światowej, odprawiono tam po raz pierwszy w Polsce mszę w języku niemieckim – prawo, o które mniejszość niemiecka w Polsce długo walczyła i które zostało jej udzielone wskutek dokonanych zmian politycznych.
    Jednakże tego samego dnia na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie chiński rząd krwawo stłumił protesty na rzecz demokracji i praworządności. Liczbę ofiar szacuje się na od 300 do 5000, co pokazuje, co może oznaczać walka o wolność.

Słownik
Komentarze

Twój komentarz